خانه / مقالات اموزشی / سئو / ابزار مناسب برای seo
آموزش سئو
آموزش سئو

ابزار مناسب برای seo

ابزارهایی برای بهبود سئو سایت وجود دارد که این ابزار ها به طور رایگان و بسیار کارآمد هستند و میتواند شما را برای بهتر دیده شدن در کسب و کار اینترنتی یاری سازد . از نمونه این ابزار ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • گوگل آنالیتیک: گوگل آنالیتیک میتواند رتبه سایت شما را بهبود دهد به طوری که به شما نشان می دهد چه صفحه ای از سایت شما از ترافیک بیشتری برخوردار است کاربران وارد کدام سایت شما می شوند و مسیر عبور آن ها از وب سایت شما به چه ترتیبی است و از کدام مسیر از سایت خارج می شوند . حتی می توانید میزان توقف بازدید کنندگان خود را ارزیابی کرده و از این طریق مطالب محبوب خود را بیشتر و بهتر سازید.
  • google insights :با این ابزار میتوانید سرعت لود شدن صفحات خود را در نظر بگیرید. این ابزار شما را یاری می کند تا از چرایی دیر لود شدن صفحات خود آگاه شوید و بیاموزید که با چه ترفندی می توانید رتبه وب سایتتان را افزایش دهید.معمولا مدیران وب سایت ها در این باره کاری انجام نمی دهند در حالی که سرعت صفحه در رتبه بندی سایت شما تاثیر بسزایی دارد.
  • google webmaster: این ابزار که از محبوبیت بالایی برخوردار است. این ابزار قدرتمند به شما کمک می کند تا از سئو منفی سایت خود آگاه شوید و آدرس صفحات وب سایت خود را به همراه  کلمات کلیدی و کلیک ها و … را به شما نشان می دهد. اگر نرم افزار و مطالب مخرب در سایت شما دیده شود در قسمت پیام ها به شما اطلاع می دهد. نکته مهم لینک های مخرب را بلافاصله به شما گزارش می کند.
  • google trends: اگر می خواهید از محبوبیت کلمات کلیدی مورد استفاده در وب سایت خود مطلع شوید از این ابزار استفاده کنید تا مشاهده کنید یک کلمه کلیدی در سایتتان در بازه زمانی مشخص در محدوده شهر یا کشور چه میزان بازدید کننده دارد.
  •  moz: در ابتدا باید متذکر شوم که این ابزار به طور رایگان نیست و خدمات خود را به طور مجانی در اختیارتان قرار نمی دهد اما با توجه به مبلغی که می پردازید خدمات مناسبی برای شما عرضه خواهد کرد.از جمله این خدمات ردیابی کلمات کلیدی ،تجزیه و تحلیل ترافیک وب سایت شما و پیشنهاداتی برای بهبود سئو شما و … میتوان اشاره کرد.
  • screaming frog: آیا شما هم با خطای ۴۰۴ در وب سایت خود مواجه شده اید از این ابزار می توانید استفاده کنید تا از علت خطای خود آگاه شوید.این سایت یک فایل csv در اختیارتان قرار می دهد که شامل اطلاعات مفید و داده و تصاویر و اسکریپر های سایت شماست.
  • نوار ابزار moz: با یک نگاه سریع، شما می توانید به اطلاعاتی از قبیل قدرت صفحه، قدرت دامنه و حتی تعداد بک لینک‌ها دست بیاورید. این ابزار که به طور روزانه اکثر متخصصانSEO از آن استفاده می کنند، در یک نگاه و به سرعت آمار سایت را به شما نشان می دهند.
  • moz local : این ابزار نیز به طور مجانی در اختیار شما قرار نگرفه است . این ابزارتمام نقل قول های محلی را برای شما انجام می دهد، و تضمین می کند که اطلاعات دقیق و هماهنگ و سازگار است. برای هر کسی که به دنبال یک راه اندازی SEO محلی خوب در قالب لیست آنلاین (سختی آن مهم نیست ما آن را برای شما انجام می دهیم ) است.
  • استفاده از سایت monitor backlinks: با استفاده از این ابزار شما می توانید آماری از لینک هایی که به سایت شما ارجاع شده است را به طور روزانه بررسی کنید و لینک هایی ک برای بهبود رتبه بندی سایت شما اثر مخرب دارند را تشخیص داده و بیابد.
  • استفاده از congnitive seo: این سایت که آخرین ابزار معرفی شده توسط ما خواهد بود نیز میتواند بک لینک های غیر طبیعی و مضر را در سایت خود شناسایی و اقدام به حذف اینگونه لینک ها کنید . این گونه لینک ها تاثیرات مخربی بر روی سایت شما خواهند داشت

سایت‌ها
موتورهای جستجو

بهینه‌سازی سایت، کار چندان آسانی نیست و نمی‌شود دست تنها همه‌ی کارها را انجام داد ولی جای نگرانی نیست، ما یک سری ابزارها داریم که اگر آن‌ها را خوب بشناسیم و طریقه‌ی کارشان را بلد باشیم به راحتی می‌توانیم به هدفمان برسیم. یکی از بدیهی‌ترین و مهم‌ترین ابزار سئو، موتورهای جستجو هستند. استفاده از این موتورها رایگان است و هرقدر که بخواهید می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

با یک جستجوی ساده توسط این موتورها شما می‌توانید وضعیت سایتتان را در این فضا مشاهده کنید. حتی می‌توانید تعداد صفحات ایندکس شده‌تان را در این فضا چک کنید.

ابزار وبمستر

اصطلاح وب‌مستر به معنای افرادی است که مدیریت سایت را بر عهده دارند. حال این افراد یا مالکین اصلی سایت هستند یا برای مدیریت سایت اشخاص دیگر استخدام شده‌اند. ابزارهای وبمسترینگ به این افراد کمک می‌کند تا بتوانند اطلاعات کافی در مورد وضعیت سئوی سایت‌های تحت مدیریتشان دریافت کنند.گوگل و بینگ دارای ابزار وبمسترینگ هستند که می‌توانید هزاران اطلاعات درمورد وبسایت از این ابزارها به دست آورید. شما می توانید ارورهای سایتتان را چک کنید سایت مپتان (در مورد سایت مپ یا نقشه‌ی سایت در درس‌های بعدی به طور مفصل صحبت خواهیم کرد) را کنترل کنید اطلاعاتی در مورد میزان بازدید سایتتان بگیرید و هزاران اطلاعات از این دست. در داشبردتان می‌توانید تمام اطلاعات مربوط به ایندکس شدن سایتتان را بیابید. این سرویس‌ها رایگان هستند پس تردیدی برای استفاده از آن‌ها نداشته باشید.

گوگل وبمستر تولز

بینگ وبمستر تولز

با مشاهده‌ی این ویدیو با چگونگی ثبت سایت در گوگل وبمستر تولز آشنا می‌شوید. 

توضیح : ویدیویی‌هایی که در طی این دوره‌ی آموزشی به شما معرفی می‌کنیم برای اطلاع بیشتر در مورد نحوه‌ی کار سرویس‌هاست. اگر با نحوه‌ی کار سرویس‌ها آشنا هستید یا تمایل دارید که با جستجو در صفحات وب این اطلاعات را به دست آورید، دیدن این ویدیوها هیچ ضرورتی ندارد.

وب آنالیز

وب آنالیزها سرویس‌هایی هستند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید آمار درستی از میزان بازدیدکنندگان خود و بسیاری از اطلاعات دیگر به دست آورید.

استفاده از وب آنالیز برای سایت الزامی است. مهم نیست که چقدر سایت کوچکی باشد در هر صورت وب آنالیز اطلاعات مهمی را در مورد سایت به شما می‌دهد.

ولی چطور یک وب آنالیز می‌تواند بر سئو تاثیر داشته باشد؟خب شما می‌توانید بفهمید بازدیدکنندگان سایت شما توسط چه شبکه‌ای به شما رسیده‌اند؟ (گوگل، یاهو، فیس بوک و …) کدام صفحه‌ها را دیده‌اند. چقدر در سایت شما مانده‌اند. با استفاده از کدام کلمات کلیدی به سایت شما رسیده‌اند. اطلاعات جغرافیایی در مورد کاربران و از این دست اطلاعات را به آسانی می‌توانید توسط وب آنالیز به دست آورید. اگر باهوش باشید و از این اطلاعات خوب استفاده کنید خواهید دید که تاثیر به سزایی در رتبه‌بندی سایتتان خواهد گذاشت.

وب آنالیزورهای زیادی در اینترنت موجود هستند. ولی یکی از بهترین نمونه‌ها، آنالیزور گوگل است که اطلاعات کاملی در مورد سایت ارائه می‌دهد و بر خلاف نمونه‌های دیگر رایگان است.

در این ویدیو با نحوه‌ی ثبت سایت در گوگل آنالیز آشنا می‌شوید.

ابزار کلمات کلیدی
اگر بخواهیم کلمات کلیدی را تعریف کنیم می‌توانیم بگوییم کلمات کلیدی یک جور نشانه هستند و به ساده‌ترین روش به موتورهای جستجو اطلاع می‌دهند که مطالب سایت ما در چه موردی است. این نشانه‌ها را باید جوری انتخاب کرد و جایی قرار داد که موتورهای جستجو به سادگی به آن‌ها دسترسی داشته باشند و منظور ما را خوب بفهمند.

برای مثال فرض کنید شما دانشجو هستید و در اوقات بیکاریتان دستبند درست می‌کنید. حالا برای این که هم دوست دارید بقیه کارهای شما را ببینند و هم بتوانید از فروش دستبندهایتان کمک هزینه‌ی کوچکی داشته باشید تصمیم می‌گیرید دستبندهایتان را در سایتتان به فروش بگذارید. برای آن‌که بتوانید مناسب‌ترین کلمات کلیدی را برای سایتتان انتخاب کنید چه می‌کنید؟

برای این که بتوانید از مناسب‌ترین گزینه اطلاع پیدا کنید و پتانسیل ترافیکی عبارت‌های مرتبط به کارتان را بدانید می‌توانید از ابزار Adwords Keyword Tool استفاده کنید. در تصویر زیر میزان جستجوی ماهیانه‌ی هر کدام از عبارت‌ها نشان داده شده است.

کلمات کلیدی می‌توانند در مورد صفحات جدید نیز به ما ایده بدهند. اگر اصطلاحی توسط موتورهای جستجو زیاد سرچ شده پس می‌توانید یک پیج را به این نام اختصاص دهید.

نکته‌ی جالب در مورد این ابزار این است که شما می‌توانید فیلترهای متعددی بر آن قرار دهید. می‌توانید فیلتر مکان یا زبان یا وسیله را تنظیم کنید و اطلاعات تخصصی‌تری به دست بیاورید.

به خاطر داشته باشید که تمام این اطلاعات آماری هستند و ممکن نیست شما به محض ساختن سایتی با یک کلمه‌ی کلیدی پرطرفدار، بازدیدکنندگان زیادی به دست بیاورید. این کلمات فقط راه درست را به شما نشان می‌دهند.

با نحوه‌ی کار با گوگل ادوردز آشنا شوید.

گوگل ترنذز

این ابزار به شما وضعیت سرچ یک اصطلاح مشخص را نشان می‌دهد. در مثال بالا میزان سرچ برای “هفتسین ” را می‌بینید. روش کار با گوگل ترندز و توضیحات بیشتر را هم در این ویدیو ببینید.
نرم افزار سئو
هزاران سرویس اینترنتی وجود دارد که در زمینه‌ي سئو تخصص دارند. در ادامه با چند نمونه از این سرویس‌ها آشنا می‌شوید که ممکن است به دردتان بخورد.

سرویس SEOmoz
به احتمال زیاد این سرویس توجه شما را جلب خواهد کرد. این سرویس دارای هزاران ابزار نظیر سنجش رنکینگ، آنالیز مقایسه‌ای است که برای ۳۰ روز رایگان و بعد ماهانه ۹۹ دلار هزینه دارد.

سرویس Open Site Explorer
یکی دیگر از ابزارهای سئو است که توسط seomoz طراحی شده این ابزار به شما اجازه می‌دهد که دیتای لینک را چک و مقایسه کنید.

سرویس Xenu’s Link Sleuth
وب سایت شما را چک می‌کند و لینک‌های شکسته شده را اطلاع می‌دهد. همچنین این سرویس برای پیدا کردن محتوای مشابه نیز مفید است.

سرویس Majestic SEO
شما را از روش لینک دادن سایت‌ها به هم توسط دیتابیس عظیمی که از لینک‌ها دارد، مطلع می‌‌کند.

درباره آموزشگاه نوین آی تی

همچنین ببینید

آموزش برنامه نویسی جاوا

نحوه نام گذاری متغییر های جاوا

مطلب جدیدی که در این آموزش قرار است فرا بگیریم نحوه صحیح نامگذاری متغیر ها ...

دیدگاهتان را بنویسید

علی طاهری آموزشگاه طراحی سایت نوین آی تی 021-88283800 info(@)novin-it.net