معیارهای خرید موبایل نسبت به سال های پیش تغییرات بسیاری کرده. پیشتر موبایل ها دارای سیستم عامل خاصی نبودند و با ورود امثال سیمبیان و ویندوز موبایل به مرور زمان گزینه “سیستم عامل” هم به معیارهای خریداران اضافه شد.اما امروز تلفن های هوشمندی فراگیر شدند که سیستم عامل های گوناگونی دارند و در رأس آنها، اندروید و آی او اس قرار دارند. یکی محصول اپل و دیگری گوگل. از همان ابتدا این ۲ سیستم عامل بیش از بقیه سوژه بحث و جدل های کاربران بوده و هرکدام، به نوبه خود سعی داشتند برتری سیستم عامل مورد علاقه خود را به طرف دیگر اثبات کنند. دعواها به حدی بالا گرفتند که امروزه ما شاهد ظهور کلماتی همچون “اپل زامبی” و “اندروید زامبی”  (و البته انواع دیگر زامبی ها) هستیم! امروزه کمتر کسی است که از اسمارت فون استفاده نکند و انبوهی از برنامه ها و بازی ها را بر روی تلفن همراه خود نداشته باشد . اگر کمی در این زمینه حرفه ای باشید ، حتما میدانید که در بازار اسمارت فونها و تبلتها ، جدا از برندهای تولید کننده ی خود دیوایس ، دو ابر کمپانی هستند که بازار سیستم عاملها را تسخیر کرده اند : گوگل و اپل . گوگل با سیستم عامل اندروید و اپل با سیستم عامل آی او اس هردو بخش عمده ای از آمار را به خود اختصاص داده اند . اما اگر پیگیر اخبار این دنیای گسترده بوده باشید ، حتما میدانید که طرفداران این دو کمپانی همواره در حال رقابت و نشان دادن برتری سیستم عامل محبوبشان در برابر دیگری هستند .

اما واقعا کدام یک بهتر است؟ آیا اصلا می توان آنها را مقایسه کرد؟ اشتباه نکنید؛ ما هم قصد چنین کاری نداریم. در ادامه این مطلب سعی می کنیم از دریچه ای دیگر به این ۲ سیستم عامل جنجالی نگاهی داشته باشیم تا خود شما مسیر خود را انتخاب کنید.

شاید غیر ممکن باشد که گوگل یا اپل یک ویژگی جدید به سیستم عامل خود اضافه کنند و مردم و متخصصین شروع به مقایسه ی آن با همتایش در سیستم عامل شرکت رقیب نکنند. جرقه های شعله بحث در مورد این که کدام شرکت نوار اعلان ها (Notification) یا مولتی تسکینگ بهتری دارند از بخش های بالای خود کمپانی ها آغاز شد.

اگر چه هر دو کمپانی شمشیر را از رو بسته اند، اما در واقع پلتفرم هایشان روز به روز بیشتر از قبل در حال شبیه شدن به یکدیگراند. چه از نظر طرز کار و چه از نظر هدفی که دنبال می کنند. از یک طرف اپل به دنبال یکپارچگی بیشتر در iOS و OS X و از طرف دیگر گوگل به دنبال پیوستگی هرچه بیشتر اندروید و Chrome OS است. سیستم HealthKit اپل، شاید در واقع همان سیستم Google Fit کمپانی دیگر باشد. هر دو شرکت یک هدف را دنبال می کنند: ساخت یک اکوسیستم جامع، متشکل از سخت افزار، سرویس ها و نرم افزارها که کاربران راهی به بیرون از آن ندارند و درونش گیر افتاده اند.

هدف ساخت اکوسیستمی است که هیچ کس تمایلی به ترک آن نداشته باشد

تصور کنید هر گجتی که داشتید -فارغ از برند و مدل- قابلیت اتصال و برقراری ارتباط با دیگر گجت ها را داشت. در این صورت قطعا زندگی رنگ و بوی دیگری داشت. برای این که به همچین نقطه ای برسید، ابتدا باید بفهمید که کدام اکوسیستم لایق وفاداری شماست.  ما تمام ویژگی های یک سیستم عامل همراه را در هشت قسمت دسته بندی کرده ایم و این دو سیستم عامل را در آن دسته با هم مقایسه کرده ایم .