خانه / مقالات اموزشی / سئو / اهمیت محتوا در Seo و بهینه سازی آن
آموزش سئو
آموزش سئو

اهمیت محتوا در Seo و بهینه سازی آن

seo
سئو

استراتژی محتوا
ما وقتی به موتورهای جستجو سر می‌زنیم که دنبال راه حلی برای مشکلاتمان هستیم

می‌خواهیم اطلاعاتی در مورد مکان خاصی پیدا کنیم

یا اطلاعاتی در مورد جنس خاصی برای خرید پیدا کنیم

یا می‌خواهیم بدانیم روش کار در مورد خاصی چیست

وظیفه‌ی موتور جستجو لیست کردن مرتبط‌ترین نتایج با این مطلب است. غالبا وقتی اولین نتایج را با نتایجی که در پایین لیست دارند مقایسه می‌کنیم تفاوت کیفیت آن‌ها را مشاهده می‌کنیم. کیفیت بالا به طور اتوماتیک بازدید بیشتری با خود می‌آورد و باعث بالا رفتن رنکینگ بالای سایت می‌شود.

همچنین مطالب با کیفیت در شبکات اجتماعی راه خود را بهتر پیدا می‌کنند.

سال‌ها در مورد طراحی و معماری وب صحبت شده ولی باید توجه کنید که یک سایت با طراحی خوب اگر محتوای مناسب نداشته باشد هیچ سودی ندارد. اینجاست که استراتژی محتوا به کمک شما می‌اید. این استراتژی اشاره به برنامه ریزی، توسعه و مدیریت محتوای اطلاعاتی دارد.

در ابتدا باید بدانیم که چرا ما دست به انتشار این محتوا می‌زنیم؟ امروزه بسیاری از شرکت‌ها برای جذب مشتری سایت‌هایی می‌سازند ولی بدون شک هدف یک وبلاگ نویس متفاوت است. استراتژی تولید محتوا، پلی است بین اهداف وب مستر و نیازهای کاربران.برنامه ریزی محتوا
برنامه ریزی محتوا برای موتورهای جستجو بسیار مهم است و به احتمال زیاد تاثیر فراوانی بر تعداد بازدیدها خواهد داشت. در ادامه با مواردی که برای برنامه‌ریزی محتوا لازم است، آشنا می‌شویم :

انتخاب موضوع
بعضی مواقع شما می‌دانید که در مورد چه چیزی می‌خواهید بنویسید و هدفتان از تولید محتوا از قبل مشخص شده است ولی متاسفانه همیشه همین‌طور نیست. بهتر است در اولین قدم تصمیم بگیرید که در چه زمینه‌ای می‌خواهید بنویسید. موضوعی را انتخاب کنید که اطلاعات کافی در آن زمینه داشته باشید و این مورد را هم در نظر بگیرید که نوشته باید به درد بازدیدکنندگان بخورد.

علاوه بر انتخاب موضوع، نحوه‌ی طرح آن هم بسیار مهم است. برای مثال اگر دنبال موضوعی برای جذب بازدیدکنندگان می‌گردید. بهتر است از عناوین به شکل سوالی و به نوعی استفاده کنید که مخاطب را برای دنبال کردن موضوع تشویق کند.

جستجوی کلمات کلیدی
استفاده‌ی مناسب از کلمات کلیدی می‌تواند بازدیدکنندگان مناسب را به سایت شما جذب کند. برای چک کردن این که کلمات کلیدی درستی انتخاب کرده‌ایم یا نه از AdWords Keyword Tool استفاده می‌شود.

وارد اکانت Adwords خود شوید تا تب ad group ideas را ببینید و به این طریق بهترین اصطلاح را انتخاب کنید.

به خاطر داشته باشید که این‌ها فقط یک گزارش آماری است و ممکن است حقیقت با این گزارش مقداری متفاوت باشد.
تحقیق
حالا شما می‌دانید در مورد چه موضوعی و چگونه بنویسید و زمان آن رسیده تحقیقی انجام دهید که ببینید آیا نویسنده‌ی دیگری این موضوع را پوشش داده یا نه. با ارزیابی مقالات دیگران می‌توانید نوشته‌ای به مراتب بهتر بنویسید که شامل نکاتی باشد که دیگران از قلم انداخته‌اند.توسعه محتوا
تا کنون کلمات کلیدی مناسب را انتخاب کرده و برخی تحقیقات پیرامون این موضوع انجام دادیم. حالا وقتش رسیده که شروع به نوشتن مطلب کنیم. باید برخی ساختارهای به متن اضافه کنیم تا به خواننده ها اطلاعات کافی را بدهند. کسی تمایل ندارد متن بلندی که هیچ پاراگراف‌بندی ندارد را بخواند. بعضی راهکارها وجود دارد تا بتوانید متن خوبی بنویسید تا برای بازدیدکنندگان کار را آسان‌تر کند.

ساختاربندی مطالب

سرفصل‌ها:
یکی از ساده ترین راه برای اضافه کردن ساختار از طریق سرفصل است. سرفصل‌ها باعث تقسیم مطلب به بخش‌های کوچکتر می‌شود. همچنین از بولد کردن مطالب مهم نیز می‌توان استفاده کرد. همچنین استفاده از تصاویر گویا باعث می‌شود مطلب برای مخاطب از لحاظ بصری نیز جاذبه داشته باشد. استفاده از تصاویر باعث میشود مقاله در نتایج جستجوی تصویری گوگل نیز ظاهر شود و باعث بالا رفتن رنکینگ سایت شود.

های‌لایت و بولد:
های‌لایت و بولد کردن مطالب مهم برای خوانندگانی که می‌خواهند در زمان کم از کلیات مطالب آگاه شوند مفید است. همچنین این کار باعث در خاطرماندن بیشتر مطالب می‌شود.

لیست:
موارد مربوط و مرتبط را می‌توان به صورت لیست درآورد تا خواننده بدون سردرگمی مفهوم را درک کند.

لینک‌های داخلی:
این لینک‌ها باعث ایجاد یک سایت می‌شود که از دید سئو مطلوب است. لینک‌های داخلی همچنین به نویسنده بابت اطلاع بیشتر در مورد موضوعات مختلف کمک کند.

عکس:
استفاده از عکس‌های مرتبط با موضوع برای جذب خوانندگان مفید است.

نکته:استفاده بیش از حد از تبلیغات نیز نه برای مخاطب نه برای موتورهای جستجو دلخواه نیست و تاثیرات منفی بر رنکینگ سایت خواهد گذاشت.
جایگذاری کلمات کلیدی
قبلا تحقیقاتی در مورد کلمات کلیدی انجام دادیم. موتورهای جستجو توجه ویژه‌ای نسبت به بعضی قسمت‌های صفحه دارند:

قسمت URL شاخصی قوی برای ارتباط صفحه‌ها
عنوان: از کلمات کلیدی تا جایی که می‌توانید در کلمات اولیه‌ی عنوان استفاده کنید.
سرفصل‌ها: کلمات کلیدی باید در سرفصل‌ها استفاده بشود
عکس‌ها از کلمات کلیدی برای نام فایل و alt-tag استفاده کنید( در درس‌های بعدی به طور کامل توضیح خواهیم داد)
پاراگراف اول یا جایی نزدیک ابتدای صفحه
کنار این المان‌ها باید از کلمات کلیدی چندین بار در متن نیز استفاده کنید.

چگالی کلمات کلیدی
بعضی جاهای صحبت از چگالی کلمات کلیدی است. این نسبت نشان می‌دهد که به چه نسبتی کلمه‌ي کلیدی مورد نظر استفاده شده است. به عنوان مثال ۱۰ بار استفاده از کلمه‌ی کلیدی در ۱۰۰۰ کلمات چگالی کلمه کلیدی را یک درصد می‌کند.

آیا چگالی کلمه کلیدی ایده آل وجود دارد؟
نه. چگالی کلمات کلیدی به هیچ عنوان شاخصی برای کیفیت متن نیست.

ایجاد محتوای منحصر به فرد
موتورهای جستجو می خواهند مرتبط‌ترین نتایج را نشان دهند داشتن دو یا چند صفحه با محتوای تقریبا یکسان برای کاربران مفید نیست به همین دلیل الگوریتم موتورهای جستجو فیلتر کردن محتوای تکراری است. بنابراین سعی کنید حتی اگر موضوعتان تکراری است با سبک نوشتاری خاص خود اضافه کردن نظرات و تجربیات شخصی خودتان، محتوای منحصر به فرد تولید کنید.
مدیریت محتوا
مدیریت محتوا شامل عوامل زیر میباشد:

استفاده از مسیر درست

گاهی پیش آمده که بخواهید دامین یا صفحه‌تان را منتقل کنید، برای این که با ارورهای ۴۰۴ مواجه نشوید باید تغییر مسیر ( redirect) را پیاده‌سازی نمایید. دو ریدایرکت اساسی ۳۰۱ و ۳۰۲ هستند. وب‌مسترها اکثرا از ریدایرکت ۳۰۲ برای ارسال ترافیک به URL جدید استفاده می‌کنند. متاسفانه این ریدایرکت موقتی است و لذا link juice را به صفحه‌ی جدید منتقل نمی‌کند و صفحه‌ی جدید بدون لینک پروفایل سابق، کار خود را شروع می‌کند. همان دلیلی که باعث می‌شود استفاده از ریدایرکت ۳۰۱ بهتر باشد. چرا که ثابت است و link juice را منتقل می‌کند.

طراحی خوب همیشه تاثیر خوبی بر سئو ندارد.
چیزی که برای موتورهای جستجو در مورد سایت شما اهمیت دارد راحتی کراول (crawl) شدن آن است. اگر شما در کنار این مساله زیبایی سایتتان را هم در نظر دارید باید بتوانید بین این دو تعادل برقرار کنید.

طراحان ترجیح می‌دهند بنرهای زیبا با نوشته‌های جذاب طراحی کنند ولی باید بدانید این بنرها در صورتی که نوشته‌هایشان به صورت عکس باشد هیچ ارزشی از لحاظ سئو ندارند. خوشبختانه این مشکل با ترکیب HTML و CSS قابل حل است. با اضافه کد به جای عکس مطلب شما توسط گوگل کراول خواهد شد. از وب فونت‌ها نیز می‌توانید برای حل این مشکل کمک بگیرید. گوگل منبع بزرگی از وب فونت‌ها دارد که می‌توانید به آن مراجعه کنید: open source web fonts

اول بازدیدکننده‌ها بعد موتورهای جستجو
همیشه سایت خود را بر مبنای نیازهای بازدیدکننده‌هایتان طراحی کنید. اگر بتوانید مطالب نوآورانه با کیفیت بالا تهیه کنید به طور اتوماتیک رنکینگ بالایی نیز کسب خواهید کرد. حتی اگر تمام نکات بهینه سازی را رعایت نکرده باشید.
چک‌لیست محتوا
در نهایت شما بعد از تهیه‌ی محتوایتان بهتر است با استفاده از چک‌لیست زیر آن را بررسی کنید و اگر تمامی موارد گفته شده را رعایت کرده باشید می‌توانید تا حدود زیادی اطمینان حاصل کنید که یک محتوای موثر برای خوانندگان و باارزش برای موتورهای جستجو دارید .

برنامه ریزی محتوا
آیا کلمات کلیدی مناسب را هدف قرار داده‌ای؟
آیا می‌توانید نوشته‌های که قبلا افراد دیگری نوشته‌اند را بهبود بخشید؟
توسعه‌ی محتوا
آیا ساختار واضحی وجود دارد؟
آیا کلمات کلیدی را در جاهای مناسب خود استفاده کرده‌ای؟
آیا از عکس استفاده می‌کنید؟ اگر جواب مثبت است آیا عکس‌هایتان بهینه‌‌سازی شده‌اند؟
مدیریت محتوا
آیا از مسیر درست استفاده کرده‌اید؟
آیا اطلاعات ساختاربندی شده را اضافه کرده‌اید؟

درباره آموزشگاه نوین آی تی

همچنین ببینید

آموزش برنامه نویسی جاوا

نحوه نام گذاری متغییر های جاوا

مطلب جدیدی که در این آموزش قرار است فرا بگیریم نحوه صحیح نامگذاری متغیر ها ...

پاسخی بگذارید

علی طاهری آموزشگاه طراحی سایت نوین آی تی 021-88283800 info(@)novin-it.net