آموزش SSL
آموزش SSL

تفاوت http با https

همانطور که میدانیم HTTP مخفف Hyper Text Transport Protocol می باشد . ولی HTTPS یک S اضافه دارد این S مخفف کلمه ی Secure به معنی امن می باشد. در واقع هر دو آنها یک پروتکل می باشند و از آنها برای رد و بدل اطلاعات میان سرور و کاربر در زمینه ی طراحی سایت استفاده می باشد .پروتکل ها در واقع متنی هستند و از این طریق رابطه بین کاربر و سرور برقرار می شود . توجه داشته باشد که هنگامی که کاربر سایتی با HTTPS هستید و اطلاعات خود را وارد سایت می کنید شخص دیگری نمی تواند از اطلاعات شما استفاده کند و این جنبه امنیتی HTTPS را برای کاربر به روشنی توضیح می دهد. البته باید مراقب باشید برخی از سایت ها این ویژگی را با برنامه نویسی ساده به وجود می آورند در صورتی که در واقع HTTPS نیستند بنابراین مراقب اطلاعات خود باشید.

از دیگر تفاوت های این دو وب سایت می توان به موارد زیر اشاره کرد:
در HTTPS اطلاعاتی که شما وارد می کند به کد تبدیل می شود و همین مساله سرعت این سایت ها را کاهش می دهد. در سایت های HTTP از پورت ۸۰ و سایت های HTTPS از پورت ۴۴۳ استفاده می کنند.

وقتی شما اطلاعات خود را وارد سایتی با HTTP می کنید ممکن است اطلاعات شما توسط هکرها برداشته شود و هیچ تضمینی به شما در قبال حفظ اطلاعات به شما داده نمی شود.

همانطور که توضیح دادیم با توجه به مسائل امنیتی لازم است که امنیت برخی شرکت ها و بانک ها و فروشگاه های اینترنتی و ارسال پیامک در این حیطه قرار بگیرند زیرا کاربران به سایت اعتماد کرده و اطلاعات خود را در این سایت ها ثبت می کنند بنابراین در این سایت ها حتما باید از HTTPS استفاده شود.

اگر از سایت با HTTPS استفاده می کنید باید بدانید که اطلاعات شرکت برقرارکننده امنیت در پایین صفحه نمایش داده می شود .همچنین توضیحاتی درباره نحوه ی امنیت بکار رفته در سایت نیز وجود دارد.تعدادی از شركت هاى امنيتى مانند Verisign و Goddady اين سرويس را ارائه مى دهند كه جهت تبديل اطلاعات سرورى كه شما به آن متصل شده ايد به اين سرور ها مراجعه مى كند.

سود اصلی برای این شرکت ها به این گونه تعریف می شود که از دزدین اطلاعات کاربر حاضر در سایت جلوگیری کرده و امنیت او را در فضای مجازی برقرار می کند . البته باید در نظر داشت که آنها هزینه خود را ماهیانه و با توجه به سرعت اینترنت دریافت میکنند به عبارتی دیگر هرچه سرعت اینترنتی بیشتر باشد هزینه دریافتی این شرکت ها نیز بیشتر است.

درباره آموزشگاه نوین آی تی

همچنین ببینید

آموزش برنامه نویسی جاوا

نحوه نام گذاری متغییر های جاوا

مطلب جدیدی که در این آموزش قرار است فرا بگیریم نحوه صحیح نامگذاری متغیر ها ...

پاسخی بگذارید

علی طاهری آموزشگاه طراحی سایت نوین آی تی 021-88283800 info(@)novin-it.net