خانه / مقالات اموزشی / طراحی وب سایت / جوملا یا وردپرس؟
تفاوت جوملا و ودرپرس
تفاوت جوملا و ودرپرس

جوملا یا وردپرس؟

در مباحث مربوط به سیستم های مدیریت محتوا (CMS) همیشه این سئوال بوده که :
از چه cms برای سایت استفاده کنم؟از میان هزاران سیستم مدیریت محتوا به CMS وردپرس و جوملا میرسیم، حالا این سئوال پیش می آید که از کدام یک از این  cms ها استفاده کنیم و چرا؟

به این سوال نمی توان به صورت مطلق جواب داد چون هدف هر یک متفاوت یا به اصطلاح تجاری بازار هدف هر یک متفاوت است. البته میتوانیم این سیستم ها را به لحاظ موردی مقایسه کنیم. در این مقاله سعی شده است که با ارزیابی فنی به دلایل برتری سیستم مدیریت محتوای جوملا به وردپرس بپردازیم هرچند که به لحاظ کاربرد وردپرس در ابتدا برای سیستم های بلاگ به وجود آمد اما به مرور زمان امکان برطرف کردن نیاز برخی وب سایت ها به آن افزوده شد. از آنجا که بسیاری از سایت های ساده می توانند مانند یک بلاگ پیاده شوند, ورد پرس برای این سایت ها بسیار مفید است. ویژگی بارز وردپرس سهولت استفاده از آن حتی برای کاربران غیر فنی است. شاید همین ویژگی باعث محبوبیت وردپرس نسبت به دیگر سیستم ها در بین عموم شده باشد. جوملا به راستی یک پرتال و سیستم مدیریت محتوای کامل می باشد به طوری که اگر شما به یک وب سایت پیشرفته نیاز داشته باشید باید دنبال سیستم مدیریت محتوایی قدرتمندتر از وردپرس برای راه اندازی وب سایت خود باشید.

 ورد پرس :

وردپرس قابلیت این رو می دهد تا وبلاگ خوبی داشته باشیم. البته وردپرس تا جایی رسیده که می توانیم با آن سایت را هم مدیریت کرد ولی هنوز مثل جوملا در مدیریت وب سایت قدرتمند نیست.

مزایا:

 • وردپرس خیلی آسون نصب و استفاده می شود.
 • رابط کاربری بسیار عالی
 • یادگیری آسان
 • مستندات قوی

معایب:

 • کدهای استفاده شده در هسته ضعیف هستند.
 • وردپرس برای توسعه دهندگان وب جالب نیست و کمتر کاربر رو سمت خودش می کشد.
 • قابلیت شخصی سازی پایین

 جوملا :

جوملا ترکیبی از دروپال و وردپرس هست، در بعضی از موارد. مانند دروپال قدرت هسته بالایی دارد ولی نه به قدرت دروپال و کمی هم کاربر پسند بودن را از وردپرس به ارث برده است .

ارزیابی فنی جوملا:
به لحاظ فنی جوملا از الگوهای برنامه نویسی متعددی استفاده میکند از جمله :
۱- MVC
هدف از این مدل جداسازی قسمت های مختلف برنامه از یکدیگر است به گونه ای که جریان داده ها بین آنها حفظ شود. این مدل شامل ۳ لایه است :
لایه ی Model : این لایه وظیفه ی ارتباط با پایگاه داده ها را بر عهده دارد
لایه ی View: این لایه وظیفه ی نمایش اطلاعات به کاربر را به عهده دارد
لایه ی Controller: واسطی ست بین model و view . در واقع controller بر اساس درخواست کاربر اطلاعات پایگاه داده ها را از model مورد نیاز فراخوانی کرده و view مورد نیاز را فراخوانی می کند. در واقع controller تصمیم میگرد کدام model با کدام view در ارتباط باشد.استفاده از MVC باعث می شود که کد ساختاریافته تر و استانداردتر باشد به همین دلیل درک و تغییر آن ساده تر شود. طبیعتا هر چه پروژه ساخت یافته تر باشد , امنیت , توسعه و ویرایش ان نیز راحت تر است.
۲-Factory
این الگو برای ساخت و برگرداندن اشیا استفاده می شود . جوملا از کلاس JFactory برای برای دسترسی آسان به اشیا عمومی و ساخا اشیا جدید استفاده می کند
۳- iterator
این الگو توضیح می دهد که چگونه می توانیم یک وظیفه خاص را چندین مرتبه توسط یک حلقه انجام دهیم
۴- Singleton pattern
این الگو اطمینان میدهد از یک کلاس تنها یک نمونه ساخته شده است. هنگامی که این متد فراخوانی می شود ابتدا چک میکند که آیا شی ای از این کلاس قبلا ساخته شده است یا خیر؟ اگر شی ساخته نشده باشد شی مطلوب را ساخته و بر میگرداند, اگر قبلا این شی ساخته شده باشد همان شی را بر می گرداند.جوملا به دلیل استفاده از متدهای برنامه نویسی استاندارد و الگوهایی که در بالا ذکر شد دارای مزایای بسیاری نسبت به وردپرس می باشد که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم
۱- مصرف کمتر منابع سرور مانند cpu و ram
۲- انعطاف پذیری بیشتر
۳- قابلیت توسعه بهتر
۴- پایداری
۵- امنیت: تعداد هک های جوملا در سال ۲۰۱۴ حدود ۱۰ برابر کمتر از وردپرس بوده است
۶- مدیریت کاربران و تعیین سطوح دسترسی : یکی از مزایای جوملا تعیین سطوح دسترسی برای گروه کاربران مختلف است به طوری که می توان این سطوح دسترسی را برای افزونه هایی که برای جوملا نوشته می شوند نیز به کار برد. همچنین جوملا قابلیت پشتیبانی از چند ده هزار کاربر را دارد.
۷- جستجوی بهتر : یکی از مشکلات وردپرس جستجوی همزمان چندکاربره, اکثرا جستجو را به عهده ی گوگل می اندازند
۸- به کارگیری از ساختار XML: جوملا در بسیاری از موارد از ساختار فایل xml بهره می برد به عنوان نمونه در طراحی قالب که تنها با یک فایل xml می توان امکانات بسیاری به قالب افزود. همچنین جوملا در ماژول ها و کامپوننت ها نیز به صورت گسترده از xml بهره می برد.
۹- چند زبانگی : بدون شک جوملا بهترین سیستم برای سایت های چند زبانه است. به طور کلی می توانید به راحتی مشخص کنید که هر مطلب, هر منو, هر ماژول و به طور کلی هر چیزی در کدام زبان نمایش داده شود.

مزایا:

 • مناسب برای توسعه دهندگان و طراحان
 • قابلیت نصب آسان
 • انجمن و پشتیبانی فعال

معایب:

 • بیش از حد ناحیه کاربری برای کاربر گرافیکی شده  و این اصلا مناسب نیست.
 • محیط گرافیکی باعث سنگینی cms شده است.
 • شخصی سازی به سختی انجام میشود.
 • قابلیت مدیریت چندین سایت با یک cms را ندارد.

میتوانیم مقایسه بیشتری را در مورد عناوین زیر داشته باشیم تا در انتخاب بهتر تصمیم گیری کنیم:

 نصب

وردپرس < جوملا

میتوان گفت که نصب هر دو آسان است ولی هر چه آسان تر بهتر،میشه، ولی چند ثانیه اختلاف مهم نیست، هست؟

 افزونه ها

جوملا < وردپرس

افزونه ها در جوملا از وضعیت بهتری برخوردارند.

قالب سایت

وردپرس= جوملا

وردپرس و جوملا هر دو قالبهای بسیاری دارند.

مستندات CMS

 جوملا < وردپرس

مستندات نقش مهمی در کمک به کاربرها دارد، از نصب گرفته تا ساخت قالب و … . وردپرس تقریبا مستندات کاملی داره ولی مستندات دیر به دیر کامل و به روز میشه.

محیط مدیریت

وردپرس  >  جوملا

وردپرس محیط کاربری ساده و کاربرپسندی دارد و هر کاربری رو به سمت خودش میکشد.

درباره آموزشگاه نوین آی تی

همچنین ببینید

آموزش برنامه نویسی جاوا

نحوه نام گذاری متغییر های جاوا

مطلب جدیدی که در این آموزش قرار است فرا بگیریم نحوه صحیح نامگذاری متغیر ها ...

دیدگاهتان را بنویسید

علی طاهری آموزشگاه طراحی سایت نوین آی تی 021-88283800 info(@)novin-it.net