خانه / مقالات اموزشی / سئو / چرا نباید از محتوای تکراری استفاده کرد؟
orginal dupliacated
orginal dupliacated

چرا نباید از محتوای تکراری استفاده کرد؟

علت اینکه ما از قرار دادن مطالب تکراری در داخل وب سایت جلوگیری می کنیم و نمیخواهیم مطالب تکراری در سایت و وبلاگ خود داشته باشیم، بیشتر بر می گردد به طبع موتورهای جستجو و از جمله گوگل، ربات های جستجوگر این سرویس ها همیشه در پی یافتن مطالبی یکتا از آدرس های (url) سایت یا وبلاگ شما هستند تا نتایجی بهتر به کاربران خود نشان دهند، وقتی چندین صفحه تکراری با محتوای یکسان را معرفی کنیم، به نوعی موجب سردرگمی آنها شده ایم،و موتورهای جست و جو گر را در دادن امتیاز به وبسایت خود دچار مشکل کرده ایم این روبوت ها نمی دانند که باید به کدام یک از این صفحات رتبه بالاتری بدهند. البته نهایتا آنها یک صفحه را به عنوان مرجع تشخیص می دهند و آن را بر می گزینند، اما تکرار این کار ممکن است موجب شناسایی سایت یا وبلاگ شما به عنوان پایگاهی فریب دهنده و حقه باز شود که این در نهایت موجب حذف آدرس و اطلاعات شما از لیست جستجو و پایگاه داده آنها است، در عوض داشتن مطالبی یکتا بدون تکرار یا با حداقل تکرار و یا استفاده از روش هایی که در ادامه خواهیم گفت، سبب جلب اعتماد بیشتر موتور های جستجو به سایت یا وبلاگ شما و بالا رفتن رنک مطالب شما در لیست نتایج آنها است.
علت دیگری که می توان برای پرهیز از ایجاد خواسته یا ناخواسته مطالب تکراری عنوان کرد، پراکنده شدن و در نتیجه کاهش رنک مطالب سایت یا وبلاگ است، چرا که در حالت معمولی با بازدیدها و لینک هایی که به یک مطلب تعلق می گیرد، رنک آن نیز به همان نسبت افزایش می یابد و واضح است که اگر این رنک را بین چند صفحه دیگر تقسیم کنیم، در نهایت رنک تمام آنها کاهش خواهد یافت؛ از طرفی دیگر مطالب تکراری موجب صرف وقت و پهنای باند بیشتر در مرور صفحات توسط ربات ها و کسب نتیجه کمتر به دلیل همسان بودن محتوا است که این خود شانس ایندکس صفحاتی بیشتر در بازه زمانی کوتاه تر را از سایت یا وبلاگ شما خواهد گرفت.
منظور از محتوای تکراری چیست؟
همان‌طور که از اسم‌اش پیداست منظور محتوای مشابهی است که دارای URLهای متفاوتی باشند. گوگل URLهای متفاوت را به عنوان پیج‌های جداگانه شناسایی می‌کند برای مثال این دو آدرس برای گوگل به مثابه‌ی دو آدرس جداگانه است:

صفحه اصلی with red shirts: http://website.com/shirts/red

همان صفحه ولی همراه دستور قیمت: http://website.com/shirts/red?order=asc

چرا محتوای تکراری نامطلوب است؟

محتوای تکراری موتور جستجو را گیج می‌کند. چرا؟ چون باید تلاش زیادی بکنند تا تشخیص بدهند کدام صفحه اصلی است و بیشتر به موضوع جستجو شده مربوط است. موتورهای جستجو هیچ وقت محتوای مشابه را نمایش نمی‌دهند. این به خاطر بالا بردن کیفیت جستجوهاست و دیدن نتایج مشابه برای بازدیدکننده جالب نمی‌باشد.. مشکل دیگر رنکینگ پیج‌های مشابه است. چرا که شما به جای داشتن یک پیج قوی، چندین پیج با عملکرد کمتر از حد مطلوب دارید و این باعث پایین آمدن رنکینگ سایتتان خواهد شد.
چگونه محتوای مشابه تولید می‌شود؟
همیشه به این صورت نیست که کاربر عمدا مطلبی را از جایی کپی کند تا محتوای مشابه تولید شود، این مشکل ممکن است به صورت اتفاقی و ناخواسته هم ایجاد شود ولی به هر حال نتیجه یکسان است. نمونه‌ای از مطالب تکراری ، نسخه‌های قابل چاپ هستند. لذا اگر این صفحه ایندکس شود محتوای مشابه را ایجاد می‌کند. دلایل دیگر ایجاد محتوای مشابه شامل :

Session IDs – شناسه‌ها
Sorting options – مرتب‌سازی گزینه‌ها
Affiliate codes – کدهای وابسته
Domains – دامین‌ها

شناسه‌ها

شناسه‌ یک متغیر است شامل اعداد یا حروف که برای پیگیری بازدیدکنندگان استفاده می‌شود.اکثرا برای کارت‌های خرید شناسه‌هایی به مشتریان تعلق می‌گیرد مانند نمونه زیر : http://website.com/?sessionid=5649612 مشکلی که شناسه‌ها دارند این است که ممکن است هزاران محتوای مشابه تولید کنند. البته شناسه‌های قدرتمند در کوکی‌ها می‌تواند مشکل را حل کند.

مرتب‌سازی گزینه‌ها

اغلب چیزی که مرتب سازی گزینه‌ها به ذهن می‌اید سایت‌های فروش آنلاین است که اجناس را بر حسب قیمت و تاریخ اضافه و … مرتب‌سازی می کند. ولی مرتب‌سازی گزینه‌ها در وب سایت‌های دیگر نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. یو آر ال زیر از روش مرتب‌سازی معمول استفاده کرده: http://website.com/category?sort=asc URL ای که دارای تقسیم‌بندی گزینه‌ها است با سایت اصلی اساسا یک سایت محسوب می‌شوند. در اصل همان مطلب است که به روش دیگری چیده شده است.

affiliate codes

از کدهای وابسته در سرتاسر وب استفاده می‌شود.از این کدها برای شناسایی مراجعه کنندگان استفاده می‌شود. در زیر نمونه‌ای از کد وابسته را می‌بینید: http://website.com/product?ref=name که این کد نیز می‌تواند محتوای مشابه تولید کند.

دامین‌ها

دامین‌ها با تمام سادگی‌شان ممکن است مشکل‌ساز باشد. نگاهی به URLهای زیر بیاندازید: http://website.com http://www.website.com موتورهای جستجو برای تشخیص این URLها پیشرفت زیادی کردند ولی گاهی اوقات آن‌ها نیز دچار اشتباه می شوند. احتمالا هر دو آدرس به صفحه اصلی اشاره می‌کند ولی چون هر دو آدرس متفاوت به نظر می‌رسند ممکن است به صورت محتوای مشابه شناخته شوند.

چگونه محتوای مشابه را شناسایی کنیم؟
آسان‌ترین راه برای تشخیص، استفاده از Google Webmaster Tools است. وارد حسابتان شده و به این قسمت زیر بروید:
Search Appearance > HTML Improvements در این قسمت شما می‌توانید لیستی از محتوای مشابه را ببینید.

درباره آموزشگاه نوین آی تی

همچنین ببینید

آموزش برنامه نویسی جاوا

نحوه نام گذاری متغییر های جاوا

مطلب جدیدی که در این آموزش قرار است فرا بگیریم نحوه صحیح نامگذاری متغیر ها ...

دیدگاهتان را بنویسید

علی طاهری آموزشگاه طراحی سایت نوین آی تی 021-88283800 info(@)novin-it.net